Do pomanjkanja magnezija lahko pride tudi v primeru motnje absorpcije v črevesju (resorpcija). Do tega lahko privedejo razne bolezni in jemanje določenih zdravil.
Zmanjšana resorpcija zaradi bolezni/zdravil
Bolezni::
- Sindrom razdražljivega črevesja
- Driske
- Kronična vnetna črevesna bolezen
Zdravila:
- Zaviralci želodčne kisline (npr. Omeprazol, Pantoprazol)
- Inhibitorji ACE (npr. pri visokem krvnem tlaku)
- Sredstva za odvajanje vode (diuretiki)
- Odvajala (npr. pri zaprtosti)
- Hkratno jemanje kalcija
Pri dolgotrajnem zdravljenju z zaviralci želodčne kisline (zaviralci protonske črpalke ali na kratko PPI), npr. z zdravili Omeprazol ali Pantoprazol lahko zaradi spahovanja kisline in zgage pride med drugim tudi do večjega pomanjkanja magnezija zaradi zmanjšane absorpcije.
Zato bodite pri dolgotrajnem jemanju zaviralcev želodčne kisline pozorni na znake pomanjkanja magnezija (npr. krči v mečih, zategnjene mišice) in dodatno jemljite magnezijev pripravek visoke vrednosti. Tu so se izkazali pripravki z organskim magnezijevim citratom. Organizem za absorpcijo magnezijevega citrata ne potrebuje želodčne kisline. Tako boste preprečili pomanjkanje magnezija zaradi uporabe zaviralcev želodčne kisline za zdravljenje zgage.
Ker je magnezij v organizmu naravno prisoten v obliki citrata, se z lahkoto absorbira.
Magnezij in kalcij – držite časovni razmik
Ob hkratnem jemanju visokih odmerkov magnezija in kalcija (npr. 300 mg magnezija in 1000 mg kalcija) lahko obe mineralni snovi med absorpcijo v črevesju negativno vplivata ena na drugo. Zato priporočamo, da med zaužitjem pripravka z visoko vsebnostjo magnezija in pripravka z visoko vsebnostjo kalcija mineta dve do tri ure.
Priporočilo: Kalcij vzemite zjutraj, magnezij zvečer!