Magnezij v organizmu sodeluje pri številnih za življenje pomembnih procesih. Ker magnezij na naraven način uravnava kalcij, med drugim uravnava tudi delovanje srca. Če je kalcij odgovoren za spodbujanje srčne mišice, je magnezij tisti, ki skrbi za njeno sproščanje! Zato lahko pomanjkanje magnezija vpliva tudi na razvoj srčne aritmije.
Magnezij za srce
Magnezij skupaj z mineralnimi snovmi kalijem in kalcijem skrbi, da se živčni impulzi nemoteno prenašajo. Zato ni presenetljivo, da obstaja povezava med pomanjkanjem magnezija in srčno aritmijo. Če je premalo mineralne snovi, ne more priti do znižanja dražljaja mišičnih celic. Posledice so lahko funkcionalne motnje, kot je srčna aritmija, ki se lahko kaže kot hitro bitje srca (tahikardija), preskakovanje srca (prezgodnji utripi) ali kot popolnoma nepravilen srčni ritem (motnje srčnega utripa). Ker magnezij uravnava kalcij, s tem vpliva na delovanje srca, da lahko deluje pravilno in da ne pride do nepravilnega srčnega ritma. Priporočljivo je jemanje magnezija pri motnjah zaradi srčne aritmije.
Magnezij in krvni tlak
Magnezij sprošča celice mišic krvnih žil in zmanjšuje izločanje stresnega hormona adrenalina, ki je odgovoren za povišanje krvnega tlaka. Povezava med visokim krvnim tlakom in magnezijem je bila raziskana v številnih študijah. Pokazalo se je, da lahko jemanje magnezija pomaga pri zniževanju krvnega tlaka. Redno jemanje visokih odmerkov magnezija je za bolnike z visokim krvnim tlakom pomembno tudi zato, ker pogosto jemljejo zdravila, kot so diuretiki, ki povzročajo povečano izločanje magnezija in tako še povečajo njegovo pomanjkanje.
Zmanjšanje krvnega tlaka: Nasveti
Redno ukvarjanje s športom
Zmanjšanje prekomerne teže
Zmanjšanje vnosa kuhinjske soli
Zdravo prehranjevanje
Zmerno uživanje alkohola
Prenehati kaditi
Bodite pozorni na zadosten vnos magnezija